Autor: Mirka Luberdová Modelka, slovenská Vicemiss 2003, ktorej život zmenilo narodenie synčeka Riška.

 

Venujem sa štúdiu výživy viac ako štyri roky. Hnacím motorom mi bolo závažné ochorenie môjho malého synčeka, ktorému bola vo veku 18 mesiacov diagnostikovaná leukémia. Chvíľu trvá, kým sa človek otrasie a začne vnímať okolitý svet. Táto diagnóza úplne zmenila náš život. Základná liečba trvá 2 roky, v našom prípade je to už štyri a pol roka, čo s týmto ochorením musíme žiť.

Po zhruba pol roku som pochopila, že pokiaľ chcem podporiť svojho synčeka aj inak ako psychicky a byť mu nielen oporou, ale aj jeho strážcom, musím úplne zmeniť naše stravovacie návyky. Samoštúdium v nemocničných podmienkach medzi chemoterapiami a hasením jej nežiaducich účinkov bolo nesmierne ťažké. O to viac ma však tešili výsledky, ktoré sa novonadobudnutými vedomosťami začali postupne dostavovať.V dnešnej dobe je už množstvo literatúry o tom, ako dôležité je udržať optimálne telesné pH, vyvarovať sa prekysľovaniu organizmu a v neposlednom rade, aká dôležitá je úloha pitia čistej vody pokiaľ si chce človek udržať  optimálny zdravotný stav. My matky, máme v čase prenatálneho vývoja nášho dieťaťa veľký vplyv na jehi zdravie. Matkino prekyslenie či premnoženie škodlivých mikroorganizmov v jej tele nepochybne poznačí aj novorodenca. Naše telo môžeme prirovnať ku akváriu. Obsah vody v organizme závisí od veku človeka.

Obsah vody v tele novorodenca je 80%, dojčaťa 70%, dospelého človeka  60% a u seniorov klesá na 50%. Bunky v našom tele sú ako rybky v akváriu. Pokiaľ našu vodu kalíme nepretržitým príjimom nadmerných nezdravých sacharidov, tukov či zle zvolených bielkovín, ktoré tvoria v tele toxíny, kvasinky, plesne a podporujeme to ďalším pitím telo zakysličujúcich tekutín, dochádza k tomu, že naše rybky pomaly, ale isto odumierajú. Myslím, že väčšina z nás bez zaváhania povie, že by to skutočnému akváriu nespravila. Preto sa zamyslime nad tým, prečo to robíme sebe. Preukážme láskavosť svojmu vlastnému telu. Vymeňme mu vodu! Koľkí z Vás trpia únavovým syndrómom? Myslím, že mnohí ste sin a otázku odpovedali kladne. Únavový syndróm je v nemalej miere spôsobený porušením acidobazickej rovnováhy, ktorá vyčerpáva nadobličky, ktoré keď nemajú energiu podporia nárast telesnej hmotnosti, vyčerpáva štítnu žľazu, a tým spomaľuje riadenie látkovej premeny.

Nízka energia nás doháňa k túžbe po rýchlych nezdravých cukroch, ktoré podporujú opäť rast kvasiniek a plesní. A tak sa dostávame do začarovaného kruhu nikdy nekončiacich zdravotných problémov. Dobrá správa však je, že sa dá z tohto rozbehnutého vlaku vystúpiť, aj keď to chce  čas. Musíme spomaliť, dať priestor budovaniu nových stravovacích zdravých návykov.   Tie však nebudú mať dostatočný efekt až dovtey, kým ich nepodporíme príjimom správnych tekutín. Zo všetkého najdôležitejší je príjem zdravej a čistej nízkomineralizovanej vody,  pitie čerstvo odšťavených zeleninových či ovocných štiav a smoothies.

Ale čo je to vlastne zdravá voda? 

V histórii sa stretávame s informáciami o tom, ako sa radšej pilo víno a mlieko, pretože bolo ťažké nájsť čistý zdroj pitnej vody. Práve kontaminovaná voda bola spúšťačom mnohých veľkých pandémii, na ktoré umierali státisíce ľudí. V dnešnej dobe v našich rozvojových krajinách, našťastie, tento problém nemáme. Dostávame sa však do druhého extreme, a tým je pitie vody s vysokým obsahom chlóru, nadmernou mineralizáciou či vodou kontaminovanou nebezpečnými dioxínmi, ktoré sa uvoľňujú z plastových fliaš, ak ich vystavíme nadmernému teplu či slnku. Preto som často doma prevárala vodu a skladovala ju v sklenených nádobách. Do nemocnice som synčekovi počas liečby prelievala balenú vodu do sklenej fľaštičky a snažila sa ju očistiť harmonizačnými obrázkami, ktorými vieme vodu nabiť.

Keď som konečne objavila Aqua Angels, odpadlo mi veľa roboty :)

Môj synček ju volá anjelská liečivá vodička. Veľmi mu chutí a nemám problém s tým, že by sa dožadoval limonády. Dokonca, ak mu niekedy dám inú balenú vodu, tak sa sťažuje, že v nej cíti bublinky a nechce ju piť. Pritom je to neperlivá voda, len príliš bohatá na minerály, ktoré ho štípu na jazyku. Konečne nemusím zvláčať z nákupov domov ťažké balenia vody. Toto za mňa vyriešil aquamat SlimCool a dovoz barelov kvalitnej vody priamo pred moje dvere.

Navyše, balenej v skle zaručuje chemickú nezávadnosť. Za normálnych okolností by som neodporúčala používať čapovacie nástroje na vodu, pretože v tých plastových sa hromadí extrémne množstvo baktérií a plesní, Viem, že nie vždy sa dá ísť na sto percent a dodržiavať všetky zásady výživy či pitia zdravej vody,  preto aspoň u seba doma volím tú najvyššiu možnú kvalitu, ktorú si môžeme dovoliť.

Autor: Mirka Luberdová Modelka, slovenská Vicemiss 2003, ktorej život zmenilo narodenie synčeka Riška.