Možnosť byť matkou je veľkým požehnaním a zároveň zodpovednosťou. Je na vás ako sa rozhodnete stravovať vo vašom živote. Ak ste však tehotná, či kojaca matka malo by byť vašou povinosťou dbať o správnu výživu a pitný režim, pretože tvoríte základ zdravia aj bábätku. Som veľmi vďačná, že žijem v krajine, kde mám možnosť si vybrať čo budem konzumovať a piť. Preto je už len potrebné sa zorientovať v tom, čo vhodné je a čo nie. Stále sa polemizuje o tom, že deci vínka tehotnej či kojacej matke neuškodí. Dovolím si nesúhlasiť. 

Pre plod neexistuje bezpečná dávka alkoholu. Jeho prijímanie počas tehotenstva môže spôsobiť fetálny alkoholový syndróm, makrocefaliu, deformitu kĺbov a tváre, agresivitu, ADHD, úzkosti a poruchy koncentrácie. Alkohol preniká z krvného obehu do mlieka, pričom hladiny v mlieku dosahujú rovnaké alebo dokonca vyššie ako v maminej krvi. Pol až jednu hodinu po požití alkoholu sa výrazne mení zápach mlieka.

U 60kg vážiacej ženy predstavuje prijateľnú príležitostnú dávku alkoholu množstvo 50ml likéru, 2 dcl vín, alebo 2 plechovky slabšieho piva.

Výskumi potvrdili že príjem 1-2 slabších kofeínových nápojov denne sa dá akceptovať. Príjem nad predstavuje eliminačný polčas kofeínu cca 80 hodín u donosených a 98hodín u nedonosených novorodencov.

Predávkovanie u detí spôsobuje podráždenosť a nespavosť. Tak isto ovplyvňuje nepriaznivo koncentráciu železa v materskom mlieku a tým aj zásoby v tele dojčeného dieťatka vo veku 1 roka. Ešte stále máte chuť na drink či kávičku?:)

Skúsme si povedať ako je to s pitím kravského mlieka.

Prechod laktoglobulínu do materkého mlieka môže pôsobiť alergizujúco. Bielkoviny z neho zaťažujú obličky a organizmus novorodenca. Vhodným na doplnenie vápnika je mak.

Z neho si veľmi jednoducho pripravíte domáce makové mlieko. Pre porovnanie vám uvediem obsah vápnika v mlieku kravskom 1100-1300 mg/kg. V maku je to 12 620 mg/kg.

Pre kojacu matku je najvhodnejšie pitie čistej vody, čerstvých štiav a čajov. Pri čajoch treba dávať pozor na to, ktoré bylinky sú vhodné. Nepiť Alchemilku obyčajnú, ktorá zastavuje tvorbu mlieka a má nepriaznivý vplyv na maternicu.

Archangeliku lekársku a Ginko biloba, ktorá spôsobuje krvácavé stavy.

Pri vode treba dohliadať na obsah sodíka v nej. Vysoký obaj’h totiž spôsobuje zadržiavanie vody a vznik opuchov. Preto odporúčam pitie vody Aqua angels, pri ktorej si naozaj nemusím dávať pozor na jej zloženie, je úplne vyvážené. Poradím vám ako si vyrátať dostatočný príjem tekutín.

Mal by byť  35ml na 1 kg hmotnosti.U kojacej matky mierne navýšime cca 0,5l. Závisí od klimatických podmienok a fyzickej aktivity. Je vhodné držať sa tohto vzorca. Prílišný príjem tekutín spomaľuje tvorbu mlieka. Počas tehotenstva môžete zaznamenať problém so strávením čistej vody. Vtedy doporučujem pridávať odšťavený citrón, prípadne pomaranč. Všetkým tehulkám a kojacím mamičkám pripíjam teda pohárom čistej Aqua angels vodičky a prajem veľa zdravíčka.

 

Autor: Mirka Luberdová , výživová poradkyňa,, ktorej život zmenilo narodenie synčeka Riška.